RIDVAN AYDIN

           Bir çiftçi ailesinde beş kardeşin ilki olarak, 1952 yılında Elazığ-Akmezra köyünde doğar. Yaz gecelerinin ay ışığına tutkun sessizliğini yırtarak gelip, yıldızlara karışarak çekip giden uçaklar; çocukluğunun, peşlerinden izleğini doyumsuzca sürdürdüğü vazgeçilmez oyuncaklarıdır...Komşu Poyraz köyünde bitirir ilköğrenimini. Orta öğrenimini, Elazığ Mezre Ortaokulu, Lise öğrenimini ise Elazığ lisesinde tamamlar.

         Hava Harp Okulundan 1972; akabinde başladığı uçuş okulundan da 1974 yılında mezun olur. Devamında, zorlu Harbe Hazırlık Eğitiminin verildiği  6 aylık Atış Bombardıman Okulunu birincilikle bitirir. Mezumiyet töreninde diplomasını dönemin Başbakanı Sadi IRMAK, Üstün hizmet Beratını da dönemin 3ncü Ana Jet Üs Komutanı Hv.  Plt. Tuğgeneral Hikmet KESİM beylerden alır.

Dönemin Başbakan’ı Sadi IRMAK beyden Diplomasını alırken                    .                 Konya 6 Aralık 1974

 

 

3ncü Ana jet Üs Komutanı Hv. Plt. Tuğgnrl. Hikmet Kesim’den birincilik rozetini takarken. 

Atış Bombardıman Okulu diploma töreni… Onur kütüğüne, Savaş Uçağı maketini çakarken.

         Pilot Teğmen rütbesiyle kendi tercihini kullanarak atandığı Diyarbakır 8nci Ana Jet Üssünde, gene kendi tercihiyle Dokuz buçuk yıl, yoğun gök görevlerde bulunur. Asli görevine ilaveten, 8nci Ana Jet Üs Test Uçuş Baş pilotluğuna da görevlendirilir. Yeryüzünün yaklaşık 14 km. uzağındaki bir Test Uçuş Görevinde, Urfa-Harran  gökleri   Sol akciğerini patlattığında; henüz çiçeği burnunda bir Yüzbaşıdır. Diyarbakır’a acil inişi sonrası bir şeyim yok diyerek, yoğun gök görevlere iki gün daha devam eder. Sonrasında Askeri Ambulansla, apar topar Diyarbakır Asker Hastanesine kaldırılır. Hastanenin Akciğer patlamasına ilişkin Tıbbi cihaz yokluğundan, Dicle Tıp Fakülte Hastanesine havale edilir. Yatarak 11 gün ağır tedaviye alındığında, Eşi henüz yirmi dört; Kızı altı; Oğlu ise üç buçuk yaşlarındadır. Uçuş kurulunca kendisine verilen 45 gün hava değişiminin, 22nci gününde sağlığına kavuşur. Yasanın kendine tanıdığı, en üst dereceden vazife malulü olma hakkını, yokluklar içinde kavrulan yurdunda gencecik vicdanına yediremez. Sağlık kurulundan yeniden aldığı “Pilotaja elverişlidir” raporuyla, Jet Pilotluğu mesleğine devam eder.

        Karasabanla çift sürdüğü köyünden alıp, gök kubbede uçak sürmelere getirmiş Devletine; kendisini göklere çıkarmış yüce milletine; çocukluk hayallerini gerçekleştirmiş Türk Hava Kuvvetlerine; ömrünce hep minnettardır. Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki birçok jet filolarında; çoğunu gök diyarda uçuş öğretmenliğiyle sürdürdüğü 18 yıl, dolu dolu savaş pilotluğu yapar. Yurdu göklerindeki görevini en yürekten yerine getirmişliği, hayat güzergahının tarihi kayıtlarında mevcuttur. Gök yıllara eskimiş savaş pilotunun yurduna sadakati asla hamasetten değil, yüreğinin olanca katmanlarıyladır

        Şiirle tanışması, gençliğinin dal budak saldığı yörelerdeki yaşanmışlıkları ve yaşamları; gözlemsel tutanaklarla kayıt altına alabilme merakıyla başlar. Edebiyatın Şiir bahçesine fide vermeye başladığında, Liseli kokan yıllarıdır.

       Kaba inşaatını 9 yılda bitirip, şu günlerde ince işçiliğine başladığı “YÜREĞİME SİYAH ÇELENK BIRAKTIM” isimli romanı, özgeçmişinden esintiler taşır. Roman;  “EYLÜL BULUTLARI” şiir kitabından;  “HESABA OTURALIM” isimli bir şiirinin, ara bir dizesinden alır adını.  Bu roman; bir zamanlar gök atlasta devriye dolaşmış ya da hala dolaşmakta olan gök bekçilerin, anılardaki bir resmigeçidi… Kefeni her dem boynunda o destansı hayatların; ola ki bir gün ellerinize konuk olabilecek dobra kareleridir.

       Hv. Plt. Bnb. Rütbesindeyken, Hava Kuvvetlerince tanınan geçiş hakkını kullanarak, 1990 yılının şubat ayında Türk Hava Yolları ailesine kayıtlanır. Halen Kaptan Pilot olarak gök atlasta görevini sürdürmekte olup; Evli ve iki çocuk babasıdır.